TETOVÁNÍ

V této rubrice se můžete dočíst nějaké informace kolem tetování, ale jistě i pár rad, které se Vám mohou hodit. Nejde o žádné  přechytralé moudra, ale o zkušenosti z více než desetileté praxe v tomto umění.

Jak vybrat motiv?

Je několik druhů zákazníků. Někdo hledá motiv, který jej bude symbolizovat, hlubší smysl toho, co si nechat na celý život. Další dlouze přemýšlí nad každou části motivu, přemítání jestli ano či ne – stejně vede nakonec k naprostému zklamaní a bezradnosti, co si vlastně vytetovat. Raději začít znovu a zapomenout na vše, co doposud bylo. Větší část zákazníku přijde s jasnou volbou, kterou je ještě ochotno diskutovat s tatérem, což je dobrá cesta. Celkem hodně lidí příchází s abstrakcí, ovšem natolik abstraktně, že těžko lze vlastně vůbec najít společnou řeč, natož představu. Sebelepší tatér nedokáže číst myšlenky a pokud zákazník sám neví,  co přesně chce, pak je i talent tatéra k ničemu.
Nepatrná část klientů / a ty máme nejradši/ , vše nechává na tatérovi. Tak vznikají originální díla.
Poslední část tvoří ti, co jim ani tak nejde o celkovou ucelenost, ale o kvantitu.

Nicméně, vhodný motiv najdete v knihách, tetovacích časopisech. S těmi je občas potíž, že díky fotce tetování na kůži , je obrázek zaoblením těla zdeformován, a tak jen malá část tetování, již vytetovaných, lze udělat. Hledat můžete konkrétní obrázky přes Google. Stačí zadat název, překliknout na Images. Tattoos.com nabízí seznam webu mnoha tatérů, kde najdete jistě to, co hledáte, nebo aspoň inspiraci. Na deviantart.com je zase mnoho kreseb. Stačí jen trpělivost a trošku času. Ale tetovaní je přeci jen nezvratné rozhodnutí, tak je lepší počkat si třeba rok a mezitím hledat.
Další možnost je - domluvit se přímo s tatérem ve studiu. Většina z nich je schopná Vám motiv navrhnout. Možná Vás to bude stát nějaké peníze, ale opravdu nemá smysl šetřit. Zkuste si, ale sami aspoń nějak svůj návrh načrtnout. Jistě to tak celou domluvu zjednoduší.

Až budete pevně rozhodnutí, že zrovna tento motiv je ten pravý, a že Vás nebude za pár měsícu nudit, zase jej tak na týden odložte. Pokud i po týdnu bude pořád to pravé, pak příjde další fáze výběru – tetovací studio.

Jak vybrat vhodné studio?

hygienaRozhodně zapomeňte, že nejlepší studio bude to, co máte u nosu. Za tetováním lidé cestují třeba i přes půl planety. Rozhodně několik kilometrů, nebo jet do jiného města, se vyplatí. Neznamená to, že tatér z malého města bude horší, než ten z velkého a nopak. Taky neplatí, že super studia jsou v centru měst. Tady platí jiná kritéria

Určitě pomůže doporučení někoho, co má zkušenost od někoho, s tetováním.. Spousta studií pracuje na doporučení zákazníka zákazníkovi. Rozhodně by mělo být lehce dohledatelné na internetu. Studio bez fungujicího webu, nebo bez prezentace na sociální síti, asi dnes už ani neexistuje. Pokud máte možnost zajděte osobně do studia a popovídejte si s tatérem. Určitě by si měl aspoň chvíli na Vás najít. Vyptejte se na vše, co Vás zajímá. Od provedení práce, po hygienu, ošetřování. Klidně chtějte vidět i osvedčení o způsobilosti. Dejte na dojem, který na Vás udělá, jak tatér, tak i jeho studio. Jdete tam přeci utratit své peníze a svěřit se k dosti důležitému zákroku. Hlavně si prohlédněte jeho práce a nejlépe fotky po zahojení tetování.
Pokud nemáte možnost osobní návštěvy, zkuste to telefonicky, nebo napsat pár mailů.
Prezentace tuzemských studií najdete třeba na facebooku.

Rozhodně zapomeňte na domácí a garážové tatéry. Když opomenu jejich slabou kvalitu práce, většinou nemají především povědomí o základním dodržování hygieny. Hrozí Vám nakažení infekcí, což je k zmršenému tetování nepříjemný bonus. Chlapík, který maká celý den kupříkladu na stavbě, nemůže nikdy být dobrý tatér! Zkušenosti se sbírají množstvím práce - každodenním tetováním. Pamatujte, že tím jen podporujete nelegálnost a degradujete práci těch, kteří tetování obětují vše.
Případů, kdy si takový zákazník nakonec nechá tu „super levnou kérku „ přetetovat v profesionálním studiu, jistě zažil každý z nás mnoho. Nakonec Vás takové tetování stojí několikrát víc, než by bylo původně.

Přeji dobrou volbu.

Bolí to?

Bolí. Samozřejmě jsou místa , kde to bolí méně a jiné více. Hodně záleží na citlivosti jedince, což je u každého jinak. Nelze jednoznačně říct, že třeba na krku to nebolí vůbec. Většinou ale platí, že kontury bývají nepříjemné, ale je to většinou ta rychlejší část tetování. Na stínovaní většina zákazníku reaguje mnohem lépe. Bolest přichází zhruba ve třech částech. Ta první se dostavuje hned ze začátku, pak se zklidní a pomalu odeznívá. Dalo by se říct, že kůže otupuje a v druhé části se bolest stává snesitelnou. Poslední fáze je asi bolestivá nejvíce. To už je dodělávání motivu, kdy se jehla vrací zpět do již zatáhnutých míst. Závěrečnou část - dodělání bílé barvy většina zákazníků opravdu zbožňuje :) Ale je to snesitelné, zatím každý přežil.

Je čas si přiznat, že většina žen a dívek tetování snáší mnohem lépe. Jsou klidnější a často tetování přirovnávají k depilaci.

Jinak žádné umrtvovací masti nepoužíváme !!! Jistě by to ztratilo svoje kouzlo. A čím by jsme se pak mohli chlubit?

A cena?

Ta je opravdu individuální. Ceny si každý tatér určuje sám. Někdo hodinově, někdo podle motivu, je to různé. Samozřejmě asi jistě platí, že rozsáhlé tetování, kdy se musí chodit vícekrát než jednou, tatér dělá levněji. Ale tam zatím ještě nejste.
Cena bude jistě rozdílná i v tom, jestli tatér Vám motiv vytvoří nebo si jej přinesete. Rozhodně o ceně nediskutujte. Věřte, že tatér Vám věnuje kus své znalosti, svého talentu a umění. Lidé si často pořizují věci pro krátko dobé upotřebení, a za mnoho peněz. Tetování máte na celý život. Jednou zaplacenou ozdobu, co Vám maximálně může ukrást pohřební zřízenec.
Tedy i v naší přetechnizovaně moderní době jde pořád o prastaré umění, jehož výsledek si můžete určovat sami, což se Vám jistě při nákupu posledního výkřiku od Iphone , nestane.

Nejlepší tetování rozhodně není levné tetování !!!

Co je důležité během tetování?

Když už máte za sebou výběr motivu, domluvenou cenu i studio, jistě se nemůžete dočkat, až příjde ten den. Důležité je, den předtím nepožívat alkohol. O drogách snad ani mluvit nemusím. Snažit se být psychicky, co nejvíc v pohodě. Nestresovat se a cítit se i po zdravotní stránce v pořádku. V den kdy máte jít na tetování rozhodně nepít kafe, ani žádné energy drinky. Čistá voda je nejlepší volba. Dobře se najíst, čokoláda  a jiné cukry jsou vítané. Tím můžete předejít nevolnostem. Opět platí, že žádný stres.
Pokud trpíte nějakou kožní nemocí jako jsou ekzémy apod. Určitě se optejte svého lékaře, jestli Vám tetování nemůže ublížit. Učiňte tak i v situaci, kdy si nejste svým zdravotním stavem jisti.

Důležité upozrnění pro ženy :V době těhotenství a i během kojení na tetování zapomeňte. V žádném solidním studiu Vás  během  tohoto stavu  nikdo nepotetuje. Menstruace nevadí.

Když už sedíte v křesle sledujte, aby tatér před Vámi jehly rozbaloval, chystal pracovní pole, vytahoval tubusy ze sterilizátoru / pokud nepoužívá jednorázové/, barvy naléval do čistých kalíšků apod. Každý zákazník musí mít vše nové, čisté a nepoužité!!! To znamená i stírací gázu, rukavice...prostě vše.
Snažte se sedět v klidu, hýbat se co nejméně. Hrozí tak, že dojde kupříkladu k  přetažení kontur, což jistě nechcete. Pokud budete chtít pauzu na pití, nebo na záchod, řekněte si.
Během tetování by tatér neměl na nic, co není obaleno nebo opatřeno sáčky, sahat. To znamená i při dolévání barev by neměl brát do ruky lahvičku v rukavicích.
Po ukončení práce se tetování omyje vodou, potře vazelinou, nebo jiným krémem, a zabalí do fólie, nebo jiné bandáže.
Tak a máte to za sebou. Nyní příchází další důležitá část.

Ošetření tetování.

 Když už jste celou procedůru přežili, tak by asi nebylo nejlepší čerstvé tetování poškodit. Péče během hojení je velmi důležitý proces. Bohužel, zákazníci tohle často podceňují.

1.Po příchodu domů sundejte ochranou bandáž. Nejpozději však do 5 ti hodin od zalepení. Nejde – li bandáž sundat, můžete ji namočit.
Tetování omyjte, namydlete, a spláchněte. Osušte čistým ručníkem. Namažte slabou vrstvou hojivého krému. Z důvodu infekce mějte vždy čisté ruce a nedovolte cizým osobám, aby  Vám na tetování sahali.

2. Tetované místo potírejte několikrát denně slabou vrstvou krému Bepanthen plus, nebo krémy, které zakoupíte přímo ve studiu. Tetování by mělo být pořád jemně mastné. Zabráníte tím vniku nečistot do něj, ale i jejímu poškození. Pokožka je mazáním vláčná, nevysušuje se a tím nedojde k popraskání stroupků. Vytvoří – li se jemné stroupky, nesmíte je poškodit, nebo rozmočit. Vyhněte se sportovním aktivitám, ale třeba i dlouhému sprchování. Stačí každý den jen z lehka omýt, vysušit a hned namazat.

 3. Průměrně se tetování hojí asi týden. Během této doby nevystavujte tetování přímému slunci, zapomeňte na solárium, ale taky pozor na zakouřené prostředí. Rovněž alkohol je zakázán. Důvodů je několik. Oslavu nového tetování tedy přesuňte na později.
Pamatujte, že pokožka se Vám bude hojit ještě následující měsíc. Pozor tedy na slunce. Po zhojení stroupků už můžete používat  běžný tělový krém.
Pamatujte, že vlivem stárnutí kůže a UV zářením může časem dojít ke změnám v sytosti barev.
Ale teď je tetování čerstvé, nové tak z něj mějte radost a starejte se o něj co nejlíp to půjde.

Případě nějakých problému se obrattě na studio, kde Vám tetování bylo udělané. Jistě Vám poradí.  

Je to jako droga?

Ano. Mnohokrát jsem s lidmi vedl debatu na téma, že jenom jedno tetování, aby doma neprudili, a šmytec. Hmm, je to odvážné tvrzení a vždy se tomu zasměji. Tohle jsem zhruba před úětadvaceti lety totiž tvrdil taky. Hlavně poté, jakýpak poprask to doma udělalo.  Pro můj klid – tohle tvrdilo mnoho lidí,  a mnoho mých současných klientů.
Čím to je? Nevím. Možná lidská snaha se odlišovat. Možná nás přitahuje právě ta bolest, za kterou paradoxně zaplatíme. Nebo je to kouzlo rituálu, kdy se nám pomoci jehly vpravuje barva do kůže, úplně stejně, jako to bylo v éře indiánů, keltů a dalších civilizací...
Ať už je to jakkoliv lidé se postupem času vracejí. Většinou je to do několika měsíců ,nebo roku. Vždy je příjemné, když se někdo objeví a najde si mne třeba po osmi, deseti letech.
Za ten čas jsem díky této práci poznal mnoho lidí, ale i přátel a kdo ví, třeba se uvidím častěji i s Vámi.

Mějte se fajn a někdy se stavte.  

 Martin Korec

 

Martin´s Tattoo Art

Srdečně vás tady vítám a rád vás uvidím i přímo ve studiu.

facebookic

Poslední z galerie